Prowadzimy zdrowy styl życia, dbamy o środowisko, poszukujemy innowacyjnych eko-rozwiązań. W tym właśnie kontekście, Sodastream weszła na scenę jako pionier w podawaniu wody gazowanej. Zamiast truchtać do sklepu po kolejne butelki PET, sięgamy po możliwość przygotowywania napojów gazowanych w swoich czterech kątach. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej urządzeniu Sodastream – jak działa, jakie są korzyści z jego użytkowania oraz dlaczego zdobył tak wielką popularność na całym świecie.
O firmie Sodastream
Idea gazowania wody w syfonie nie jest nowością na rynku. Doskonale pamiętamy czasy PRL, kiedy w naszych domach gościły siermiężne, ciężkie syfony. Woda sodowa z takiego ustrojstwa miała niezapomniany smak😉. Sodastream powstała o wiele wcześniej, bo w 1903 r. i od początku celem marki było propagowanie picia wody.
Początkowo firma nosiła nazwę Soda-Club i zajmowała się produkcją oraz sprzedażą urządzeń do wytwarzania napojów gazowanych w domu. Pierwsze urządzenia były oparte na technologii opracowanej przez Guya Hughesa, który opatentował autorski system wytwarzania napojów gazowanych. W początkowym okresie działalności, firma skupiała się głównie na produkcji urządzeń dla aptek i restauracji, ale wraz z rozwojem i zmianami w sposobie konsumpcji napojów gazowanych, zaczęła kierować swoją ofertę także do klientów indywidualnych.
W latach 70. XX wieku Sodastream zdobył dużą popularność, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Australii. Stanowił alternatywę dla tradycyjnych napojów gazowanych sprzedawanych w butelkach i puszkach. Przedsiębiorstwo kontynuowało rozwój, wprowadzając nowe modele urządzeń i poszerzając gamę smaków syropów.
Po kilku zmianach własnościowych i restrukturyzacjach, Sodastream stał się światowym liderem w produkcji urządzeń do domowego gazowania wody i syropów do przygotowywania napojów gazowanych.
Sodastream, jak działa urządzenie do gazowania wody
Działanie urządzenia soda stream opiera się na prostym procesie dodawania dwutlenku węgla do wody. Cały proces zachodzi błyskawicznie, sama obsługa zaś jest intuicyjna. Syfon ma prostą konstrukcję i pozwala w szybki sposób przygotować gazowany napój w wybranym stopniu nabąbelkowania i smaku. Wystarczy jedno kliknięcie i nasza woda nabiera upragnionych właściwości.
Zestaw zawiera ekspres, butelkę oraz specjalny soda stream nabój z gazem CO2. Urządzenie jest eleganckie, minimalistyczne i bezprzewodowe. Zmieści się w każdej kuchni, biurze, salonie.
Filozofia marki – ekologia i ekonomia
Celem nadrzędnym jest promocja picia wody i prowadzenie zdrowszego trybu życia. Przy tym, kluczowa jest ochrona środowiska przed szkodliwym działaniem jednorazowego plastiku. Wizją marki jest wyeliminowanie jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych poprzez zmianę sposobu, w jaki spożywamy wodę.
Jest to myślenie globalne, bo jako świadoma ekologicznie społeczność mamy wpływ na czystość naszej planety. Właśnie poprzez odpowiedzialne podejście do konsumpcji. Z danych GUS, wynika, że statystyczne, polskie gospodarstwo domowe składające się z trzech osób produkuje rocznie do 1000szt. jednorazowych, plastikowych butelek. To gigantyczne obciążenie dla naszej planety.
Jedna Sodastream butelka używana do gazowania wody w domu pozwala zastąpić setki, jeśli nie tysiące jednorazowych! Co więcej, jeden pełny nabój umożliwia przygotowanie aż 60 l. płynów. Faktycznie taka objętość „zużyłaby” ok. 40 butelek PET o poj. 1,5l. Na ile starcza nabój soda stream? Właśnie na wytworzenie ok. 60l. gazowanego napoju. Jednakże ta ilość może zależeć od stopnia gazowania, które preferujemy. Czyli przy mocnym gazie, będzie to mniejsza ilość wytworzonych płynów. W końcu, kiedy nabój sodastream się skończy, można go wymienić w punkcie obsługi.
Jak wymienić nabój CO2 w saturatorze? Zobacz filmik:
Syfon do gazowania wody – korzyści
Korzyści płynących z użytkowania systemu do gazowania wody jest wiele, ale oto najważniejsze z nich:
- oszczędzamy pieniądze: inwestycja w urządzenie Sodastream pozwala zredukować wydatki na koszty związane z kupowaniem napojów gazowanych w butelkach i puszkach. Zamiast kupować gotowe produkty, możemy samodzielnie gazować wodę z kranu, co jest znacznie tańsze na dłuższą metę.
- redukujemy odpady PET: ograniczamy ilość plastikowych butelek i puszek, które trafiają do środowiska. Wielokrotnie używamy bowiem butelki Sodastream, a naboje z dwutlenkiem węgla możemy poddawać recyklingowi i ponownie napełniać.
- wygodnie i szybko przygotowujemy ulubione napoje: napełnienie butelki wodą i proces gazowania trwa kilka chwil. Sodastream oferuje szeroki wybór syropów. Smakowa woda gazowana jest zdrowszą opcją, ponieważ składniki zawarte w syropach są pozbawione sztucznych dodatków i mają obniżoną zawartość cukru.
Najpopularniejsze syropy i koncentraty Sodastream
Wśród ogromnej ilości wariantów, znajdziemy linię Classic, obejmującą popularne smaki: Pepsi, 7UP, Sodastream Mirinda. Linia Zero oferuje znane napoje bez zawartości cukru, tj. Pepsi MAX. Poza tym syropy owocowe, herbaciane i dodające energii.
Urządzenie do gazowania – jakie są modele Sodastream
Sodastream Art – model kompaktowy, elegancki i prosty w obsłudze. Jeden ruch dźwignią uruchamia proces gazowania. Występuje w kilki kolorach: srebrnym, białym, niebieskim pastelowym, czerwonym i marmurkowym. Pasuje do niego butelka Fuse.
Sodastream Duo jest rozchwytywanym wariantem, ze względu na design, który pasuje do nowoczesnych wnętrz. Jest to także wybór dla osób, które nie chcą używać butelek plastikowych, ponieważ model ten umożliwia korzystanie z butelek szklanych. Użytkownicy cenią sobie również prostotę obsługi oraz fakt, że urządzenie nie wymaga zasilania elektrycznego, co oznacza, że można je umieścić w dowolnym miejscu. Występuje w dwóch kolorach, białym i czarnym.
Model Sodastream Terra jest dobrze oceniany przez użytkowników, którzy cenią sobie jego ekonomiczność, prostotę obsługi oraz wkład w ochronę środowiska. Jego popularność wynika z połączenia funkcjonalności, wygody i świadomego wyboru konsumenckiego. Dostępny w kolorze czarnym i białym.
W podsumowaniu należy podkreślić, że ten gadżet należy do topowych eko-produktów. Podobnie jak np. kubek termiczny.