Jeśli masz w domu małe dziecko to na pewno wiesz o czym marzy. Pełne radości piski podczas konkretnych reklam, czy szczere i spontaniczne okrzyki: chcę to mieć! – nie pozostawiają żadnych wątpliwości.
Jednak nie zawsze tak dobrze znamy dziecko, któremu mamy kupić prezent. Zwłaszcza kiedy nie mamy swoich dzieci, to wybór podarunku dla takiego malucha może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Podpowiemy ci jak wybrać najlepszy podarek.
Konkretne prezenty
Najmłodsze dzieci cenią sobie prezenty materialne. Oznacza to, że nawet bilet na najcudowniejszą wyprawę (do wykorzystania w przyszłości) nie będzie miał dla nich większego znaczenia. Podobnie pieniądze nie sprawią im radości. Natomiast ucieszy je to co mogą dotknąć, użyć i poczuć „tu i teraz”.
Zazwyczaj warto pamiętać, że inne prezenty cieszą dziewczynki, inne chłopców. Warto zawsze uwzględnić płeć dziecka. Jednak niekoniecznie dziewczynki pragną wyłącznie lalek, a chłopcy samochodów. Uniwersalne natomiast są zawsze klocki, czy misie.
Zwróć uwagę na reklamy
Małe dzieci są bardzo podatne na reklamę. Wystarczy, że obejrzysz najpopularniejsze reklamy (np. przed dobranocką) i masz już pomysł na modny i zazwyczaj trafiony prezent dla dziecka.
Podpytaj w otoczeniu
Małe dzieci lubią dostawać to co inne dzieci, które znają np. z przedszkola. Jeśli możesz, to podpytaj znajomych, którzy mają dzieci w tym samym wieku, co chciałyby dostać. Marzenia najmłodszych dzieci kształtują się bardzo podobnie. Zazwyczaj na „topie” w danym przedziale czasu jest kilka zabawek. I nie ma sensu wysilać się tutaj na oryginalność, poszukując wytrwale czegoś niespotykanego, czym chcesz zaskoczyć dziecko.
Zwracaj uwagę na jakość
Ważne są oczywiście atesty. Szczególnie gdy kupujesz prezent dla najmłodszych dzieci, ponieważ najważniejsze jest, żeby nie stanowił on zagrożenia dla zdrowia. Równie ważna jest jakość zabawki. Te słabszej jakości potrafią się naprawdę szybko popsuć, a widok lalki, która po godzinie ma urwaną rękę, nie jest miły dla dziecka.
Powinien działać od razu
Sporo zabawek działa na baterie. Samochody, lalki, czy inne urządzenia kupujesz zwykle w zestawie bez baterii. Po rozpakowaniu zabawka może okazać się „nieużyteczna”, bo co zrobić z pieskiem, który ma szczekać, czy lalką, która powinna mówić, a milczy?
Zapomnij o sobie
Kupując prezent dla dziecka, pamiętaj że ma on sprawiać radość dziecku, a nie rodzicom, ani tobie! Często dorośli kupują dzieciom prezenty, o których sami marzyli w przeszłości (a których nie dostali). Potem „na siłę” kupują dzieciom np. klocki lego, chociaż dziecko nie lubi tego typu zabawek. Dorośli często patrzą też „innym okiem” oceniając przydatność, czy funkcje edukacyjne zabawki. Tymczasem „filozofia dziecka” jest prosta: z prezentu się cieszy, albo nie.