Szukacie sposobu, aby Wasze posiłki były zawsze świeże i gotowe do spożycia, niezależnie od tego, gdzie jesteście? Poznajcie podgrzewacz do jedzenia, czyli elektryczny pojemnik na lunch. W tym poście przyjrzymy się bliżej innowacyjnemu gadżetowi, który obiecuje komfortowe przenoszenie posiłków i podgrzewanie ich poza domem.
Czy jest tak wygodny i funkcjonalny, jak zapewnia producent? Czy zastąpi tradycyjne pojemniki na jedzenie? Zobaczmy jakie ma plusy i ile kosztuje.
Pudełko na żywność nowej generacji
Elektryczny pojemnik na lunch to nowoczesne urządzenie, które umożliwia podgrzewanie posiłków w dowolnym miejscu. Warunkiem jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Działa na prostej zasadzie, mianowicie umieszczamy w nim przygotowane wcześniej jedzenie, a gdy nadchodzi czas posiłku, podłączamy pojemnik do źródła prądu. Wbudowany element grzewczy równomiernie podgrzewa jedzenie.
Sama idea tego wynalazku jest wspaniałomyślna i bardzo przydatna dla osób, które spędzają dużo czasu poza domem. W pracy, szkole czy podczas podróży chcemy cieszyć się ciepłym, domowym jedzeniem bez konieczności korzystania z mikrofalówki. Podgrzewacz jedzenia oferuje wygodę i niezależność od dostępnych opcji gastronomicznych w okolicy. Docenią go także wszyscy dbający o linię. Bowiem to świetna metoda na spożywanie jedzenia przygotowanego wcześniej własnoręcznie. Daje także możliwość podgrzania dań z diety pudełkowej.
Szczególną uwagę zwraca szczelność pojemnika. To, przyznacie istotne przy przenoszeniu płynnych potraw jak zupy czy owsianka. Praktyczny i funkcjonalny, elektryczny lunch box jest rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb współczesnego, zabieganego stylu życia. Jeśli masz już na biurku elektryczny podgrzewacz do kawy, to brakuje jeszcze pojemnika na jedzenie.
Czy podgrzewacz do jedzenia możemy porównać do bemaru?
Elektryczny pojemnik na lunch można w pewnym stopniu porównać do jedzenia trzymanego w bemarze. Bemar – używany w gastronomii ma za zadanie utrzymywać potrawy ciepłe. Możemy spotkać ten sprzęt w restauracjach lub na przyjęciach z cateringiem. Oba systemy mają na celu utrzymanie jedzenia w odpowiedniej temperaturze. Jednak działają na nieco innych zasadach.
Bemar zazwyczaj wykorzystuje kąpiel wodną lub bezpośrednie źródło ciepła do równomiernego ogrzewania naczyń z jedzeniem. Dzięki temu potrawy są podgrzewane przez dłuższy czas i nie tracą jakości. To fajny patent na większe imprezy, gdzie jedzenie musi pozostać ciepłe przez wiele godzin.
Z kolei elektryczny pojemnik na lunch jest przeznaczony do indywidualnego użytku i szybkiego podgrzewania posiłków w pracy czy szkole. Nie jest zaprojektowany do długotrwałego utrzymywania temperatury, lecz do efektywnego podgrzania jedzenia w krótkim czasie.
Elektryczny podgrzewacz do jedzenia przyda się osobom pracującym i studentom
Pojemnik na lunch z funkcją podgrzewania będzie sprawdzonym urządzeniem dla tych, którzy cenią sobie wygodę i zdrowe nawyki żywieniowe poza domem. Pracownicy biurowi, niemający czasu na przygotowywanie posiłków w pracy lub chcący uniknąć kosztownych wizyt w restauracjach, będą nim zachwyceni.
Studentom pozwoli zaoszczędzić pieniądze i czas, bo umożliwia w miarę szybkie podgrzanie jedzenia między wykładami. Dla podróżujących jest to rozwiązanie, które zapewni ciepły posiłek, bez konieczności szukania baru czy restauracji.
Poza tym podgrzewacz do jedzenia trafi w gusta pracowników fizycznych pracujących w terenie i seniorów. Także osoby z ograniczoną mobilnością znajdą w elektrycznym podgrzewaczu prosty sposób na podgrzanie jedzenia bez konieczności korzystania z kuchenki.
Lunch box z podgrzewaczem – na jaką żywność będzie dobry
Doskonały sprzęt na podgrzanie różnorodnych dań obiadowych. Należą do nich: ryż, makaron, kasze, różne rodzaje mięs oraz warzywa. Grzałki w pojemniku równomiernie rozprowadzają ciepło. Posiłki są podgrzewane dokładnie i zachowują pełnię swoich walorów smakowych.
Co jeszcze możemy odgrzać w lunch boxie?
- zupy, gulasze i potrawki, wszelkie dania jednogarnkowe,
- opcje śniadaniowe: owsianka, jajecznica,
- pierogi, knedle, placki ziemniaczane,
- zapiekanka, inne dania typu lasagne.
Czy podgrzewacz do jedzenia ma jakieś wady?
Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt wydaje się doskonały. Ale! Z minusów możemy wypunktować następujące:
- wymagany dostęp do źródła zasilania, acz są pojemniki ładowane przez kabel USB
- czas podgrzewania – w zależności od mocy konkretnego modelu, czynność może trwać do 45 minut!
- pojemność boxu, niektóre warianty mają do 500ml w totalu
- konieczność umycia pojemnika po posiłku – nie zawsze jest to możliwe
- cena, w porównaniu do tradycyjnych pudełek na żywność jest znacznie wyższa, elektryczny kosztuje nawet 200zł.
Urządzenie kupimy np. na platformie amazon, allegro lub sklepach z AGD.